معرفی نرم افزار افتر افکت

معرفی نرم افزار افتر افکت
معرفی نرم افزار افتر افکت
معرفی نرم افزار افتر افکت

معرفی نرم افزار افتر افکت : نرم‌افزار اَدوبی افتر افکتس (Adobe After Effects) نسخه اول این نرم‌افزار توسط شرکت هنر و فناوری آمریکا در سال ۱۹۹۳ عرضه شد. نسخه دوم ۱۹۹۴ در همین سال کمپانی ادوب شرکت فوق را خرید و نرم‌افزار «ادوب افتر افکتس ۳» به بازار عرضه شد. نرم‌افزار ادوبی پیج‌میکر نیز از همین کمپانی در ۱۹۹۴ خریده شد. تمام اتفاقات تاریخی فوق در سال ۲۰۰۴ (میلادی) برای نرم‌افزار ادوبی آدیشن (Adobe Audition) اتفاق افتاد.

 

افتر افکت یکی از قدرتمندترین ابزارهای پویانمایی دوبعدی و جلوه‌های ویژهٔ سینمایی در جهان است که انقلاب وسیعی در نگرش نسبت به پویانمایی و تلویزیون پدید آورده. این نرم افزار هماهنگی بالایی با نرم افزارهای Adobe Photoshop, Adobe Premiere و Adobe Audition دارد.
از این برنامه به شدت در صنعت تصویر متحرک و فیلم های ویدیویی و تیزاژ فیلم ها و تبلیغات تلویزیونی استفاده می شود و بسیاری از شاهکار های سینمایی و تبلیغات تلویزیونی اغلب محصول برنامه AE یا همان افتر افکت است! به عبارتی برنامه After Effects در زمینه تلفیق و ترکیب تصاویر متحرک همان قدرتی را در اختیاز شما قرار می دهد که ابزارهای نقاشی و ترسیمی در اختیار هنرمندان قرار داده اند
فیلم های پرهزینه هالیوودی همچون Gladiator, SpiderMan Die Hard 4, فیلم جنجالی ۳۰۰ ، Mr. & Mrs Smith , Last Samurai Rush Hour 3 , سری فیلم های Blade و فیلم ماتریکس و بالغ بر ۳۵۰ فیلم دیگر هالیوودی همگی ازافتر افکت برای جلوه های ویژه ، تیتراژ و میکس ویدیویی خود استفاده نموده اند. به دلیل نیاز آموزشی علاقمندان این حرفه بسیار درآمد زا و پرطرفدار و به روز که بازار کار بسیار خوبی را نیز با خود به همراه دارد.

 
خب به صورت مختصر شما یک ویرایشگر و ادیتور ویدئویی را چگونه تعریف می کنید و چه انتظاری از نرم افزار در بخش ادیت و ویرایش دارید ؟ پاسخ به این سوال خیلی از مسائل را روشن خواهد کرد . اگر به معنای واقعی کلمات ویرایشگر ویدئو هم فکر کنید متوجه بسیاری از مسائل خواهید شد . ویرایش و ادیت فرایند دستکاری و چینش دوباره تصاویر و فایل های ویدئویی برای ایجاد و خلق یک کار جدید است . این کار در انحصار نرم افزاری مثل پریمیر ( و نرم افزار های مشابه مثل ادیوس و …. ) هست و ساختار و الگوریتم و چینش ابزارها و امکانات پریمیر برای ویرایش در نظر گرفته شده است . شما با افترافکت نمی توانید ترکیب بندی و چیدمان و تدوین یک فیلم را انجام دهید چون ساختار افترافکت برای این منظور طراحی نشده است .

 

شما در افترافکت ابزارها و امکانات برش های حرفه ای بر روی قطعات ویدئویی و قابلیت نهائی کردن پروژه خود را ندارید . البته افترافکت ابزارهای Trim و کوتاه و بلند کردن لایه ها را داراست ولی این با امکانات و قابلیت های برش و ویرایش فایل های ویدئویی که در پریمیر یا مثلا فاینال کات موجود هست اصلا و ابدا قابل مقایسه نیست . اگر با پریمیر کار کرده باشید و امکانات و ابزارهای صوتی را در این نرم افزار دیده باشید ! یک فقدان عظیم را برای کار با فایل ها و لایه های صوتی در افترافکت تجربه خواهید کرد .

 

پیکان و وانت هر دو ماشین هستند ! هر دو دارای فرمان ، تایر ، دنده ، صندلی و … هستند ! اما قابلیت و مصرف نهائی هر دو ماشین کاملا متفاوت هست ! کسی از وانت برای مسافرکشی استفاده نمی کند ! و کسی هم از پیکان برای حمل بارهای بزرگ و سنگین استفاده نمی کند !!! اگر چه در ظاهر هر دو کارهای یکدیگر را انجام می دهند ! یعنی هم با پیکان بارهای بزرگ و سنگین می توان جابجا کرد ! هم با وانت می توان مسافرکشی کرد ! اما عقل سالم هر کدام را برای مصرف خاص خود استفاده می کند !

 

خب اگر افترافکت ویرایشگر و ادیتور ویدئویی نیست ! پس افترافکت چیست ؟

بگذارید تولید کننده و توسعه دهنده این نرم افزار یعنی خود Adobe پاسخ شما را بدهد ! متن زیر از وب سایت ادوبی ارائه شده است .

“Adobe® After Effects® software is the industry-leading solution for creating sophisticated motion graphics and cinematic visual effects. Transform moving images for delivery to theaters, living rooms, personal computers, and mobile devices.” – Adobe

 

به صورت مختصر افترافکت یک ابزار و یک راه حل برای گرافیک های حرکتی پیچیده ( موشن گرافیک ) و جلوه های بصری سینمائی است . همانطور که گفته شد شما نمی توانید یک ویرایش فوق العاده و برجسته را در افترافکت تجربه کنید ، هرچند که بعضی افراد به صرف اینکه افترافکت این امکانات را داراست از افترافکت به همین منظور استفاده می کنند !! اما این یک کار کاملا اشتباه است !

 

شما در یک ویرایشگر و ادیتور ویدئویی مانند پریمیر کار برش فایل های ویدئویی ، چیدمان جدید فایل ها و لایه های ویدئویی ، تنظیم فایل های صوتی ، چیدمان افکت های صوتی ، برش و اضافه و کم کردن فایل های صوتی را انجام می دهید و در نرم افزاری مانند افترافکت ایجاد حرکات انیمیشن برای فایل های گرافیکی ( موشن گرافیک ) ایجاد افکت های متنی زیبا ، تصحیح رنگ ، ایجاد جلوه های ویژه سینمائی نظیر انفجار ، نورپردازی ، تصحیح رنگ ، کامپوزیت انیمیشن با فایل های تصویری فیلمبرداری شده ، ترکینگ ، MatchMoving ، روتوسکوپی ، مت پینتینگ Matte Painting و … را انجام می دهید .

 

 

توضیحاتی جامع تر و تکمیل تر پیرامون معرفی نرم افزار افتر افکت

 

افتر افکت چیست :
افترافکت یکی از معتبرترین و قدرتمند ترین نرم افزارها در بخش جلوه های ویژه ، motion graphics (گرافیک متحرک) و کامپوزیت می باشد .این نرم افزار در خیلی از پروژه های سینمایی استفاده شده و در حال حاضر نیز جزء اولین گزینه ی فیلم سازان مطرح می باشد .

 

جلوه ویژه چیست؟
جلوه های ویژه به هرآنچه که در صنعت فیلم سازی انجام آن مشکل می باشد و از عهده عوامل عادی فیلم بر نمی آید ، و برای ایجاد آن گروه دیگری وارد عمل می شوند ، جلوه ی ویژه می گوییم . شاید این تعریف قدیمی جلوه ویژه باشد و به عنوان مثال بتوان به ایجاد انفجار در صحنه فیلم ها ، تصادفات ، استفاده از بدلکاران در افتادن از ارتفاع و …. اشاره کرد .اما تعریف جلوه ویژه در حال حاضر را می توان نوع دیگری تعریف کرد :ایجاد هر آنچه که در ذهن شما می باشد و در دنیای واقعی امکان پذیر نیست !

مثل ایجاد ربات های غول پیکر ، ساختن یک دنیای خیالی و غیر واقعی ، ایجاد انفجارهای عظیم و …. البته جلوه های ویژه به چند نوع مثل جلوه های ویژه کیدانی ، جلوهای ویژه بصری و … تقسیم می شود .در جلوه ویژه شما گاهی می خواهید یک اتفاق خیلی دیده شود ، مانندصحنه های تصادف و انفجار و … و گاهی می خواهید جلوه ویژه دیده نشود ! مانند خلق یک شهر یا سرزمین رویایی اما طوری که بیننده اصلا متوجه اینکه این تصاویری که می بیند به صورت مصنوعی تولید شده و وجود خارجی ندارد .

 

موشن گرافیک چیست؟
موشن گرافیک (motion graphics) به طرح های گرافیکی دارای حرکت گفته می شود ، در گذشته طرح ها گرافیکی در سطح یک پوستر یا یا عکس ثابت بود ،اما امروزه طرح های گرافیکی متحرک بیش از پیش استفاده می شود ، و موشن گرافیک ها در زمینه های گوناگون از قبیل تبلیغات ، تیزرهای تلوزیونی ، تیتراژ فیلم ها و … کاربرد فراوان دارند .از نمونه های بارز موشن گرافیک به تیزر برنامه های تلوزیون می توان اشاره کرد.

 

موشن گرافیک در افتر افکت

موشن گرافیک در افتر افکت

موشن گرافیک در افتر افکت

موشن گرافیک در افتر افکت

 

 

ترکیب بندی یا composition نیز جزء تفکیک ناپذیر جلوه های ویژه می باشد ، زیرا معمولا از زمان قدیم جلوه های ویژه از ترکیب چند فیلم (چند لایه) تشکیل شده بود و این لایه ها باید در نهایت با هم ترکیب می شدند ، این کار در نوع خود یک تخصص می باشد . شما در composition که جزء مراحل آخر یک پروژه می باشد لایه های مختلف از فیلم را کنار هم قرار می دهید و اصلاحات رنگی و نوری را بر روی آن ها اعمال می کنید تا به یک ترکیب قابل قبول برسید .

 

ترکیب بندی در افتر افکت

ترکیب بندی در افتر افکت

ترکیب بندی در افتر افکت

ترکیب بندی در افتر افکت

ترکیب بندی در افتر افکت

ترکیب بندی در افتر افکت

ترکیب بندی در افتر افکت

ترکیب بندی در افتر افکت

ترکیب بندی در افتر افکت

ترکیب بندی در افتر افکت

در کل در مورد جلوه های ویژه می توان گفت از زمان پیدایش سینما آغاز شده و تا بحال نیز ادامه دارد و ادامه خواهد داشت و هر روز نسبت به گذشته قوی تر می شود .مثال های زیادی در مورد صنعت سینما و جلوه ویژه می توان بیان کرد اما یکی از قدیمی ترین این مثال ها که می توان زد و روند پیشرفت جلوه ویژه و سینما را دید سری فیلم های گودزیلا می باشد ، در زمان های نه چندان دور نهایت جلوه های ویژه در فیلم هایی مانند گودزیلا وجود داشت!

 

که در آن زمان از فیلم های متحیر کننده بود ، و تا به امروز که گودزیلا جای خود را به تایتان ها ، موجودات عجیب و غریب فرا زمینی و … داده است می توانید خط سیر جلوه های ویژه را متوجه شوید.کاراکترهای غیر معمول آن زمان مانند گودزیلا در واقع یک عرئسک بود ، اما امروزه کاراکترهای تخیلی بوسیله ی کامپیوتر ایجاد می شود و با نرم افزار های مختلف بر روی فیلم قرار داده می شود .
علاوه بر موارد بالا که گفته شد و در بازار کار ایران به تازگی در حال شروع شدن می باشد ، یکی دیگر از موارد کاربرد نرم افزار افتر افکت که می توانید واردشوید و بازار کار خوبی دارد ، در زمینه کارهایی مثل قرار دادن افکت ها برای فیلم های عروسی ، تولد و … می باشد ، شما به راحتی می توانید با کمی آموزش و استفاده از پروژه های آماده ، بر روی فیلم های خانوادگی خود ، افکت های زیبایی قرار دهید .

افکت های عروسی در افتر افکت

افکت های عروسی در افتر افکت

افکت های عروسی در افتر افکت

افکت های عروسی در افتر افکت

 

 

البته ذکر چند نکته ضروری است :

۱- افتر افکت برنامه تدوین نیست ! برای تدوین می توانید از برنامه adobe premiere استفاده کنید .بعضی ها به اشتباه برنامه after effects را جزء برنامه های تدوین می دانند و حتی سوال افتر افکت یا پریمیر را می پرسند .

۲- در بحث جلوه های ویژه خود نرم افزار افترافکت یک سری تواناهای منحصر به فرد دارد ، اما در کل ،این نرم افزارها با ترکیب دیگر نرم افزارهای موجود در این زمینه است که موجب خلق آثار زیبا می شود ، به طور مثال شما اگر بخواهید یک ربات طراحی کنید و آن ربات در اتاق شما راه برود ! باید ربات و حرکات او را در برنامه های دیگر مانند تری دی مکس یا مایا و با…. طراحی کنید ، و از اتاق خود نیز فیلم بگیرید ، و در نهایت با تکنیک های ویژه ، تصاویر آن ربات را به صورت طبیعی بر روی فیلمی که از اتاق خود گرفته اید قرار دهید .

 

 

منبع : ویکی پدیا فارسی

 

admin

برچسب ها

0 دیدگاه در “معرفی نرم افزار افتر افکت”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ستاد ساماندهی

logo-samandehi

آرشیو

حامیان مالی

شبکه های اجتماعی

عضویت در خبرنامه

برای دریافت جدیدترین مطالب از سایت کارگردانی در خبرنامه ما عضو شوید

کانال رسمی آپارات کارگردانی

کانال رسمی آپارات کارگردانی