اصطلاحات رایج در دنیای سریال ها (بخش اول)

اصطلاحات رایج در دنیای سریال ها (بخش اول)
اصطلاحات رایج در دنیای سریال ها (بخش اول)
اصطلاحات رایج در دنیای سریال ها (بخش اول)

در این مطلب به بخش اول از اصطلاحات رایج در دنیای سریال ها می پردازیم :

 

 

? آنتولوژی (Anthology) :

به سریال هایی که هر فصل دارای داستان و بازیگران متفاوت نسبت به فصل قبل می باشد و در واقع هر فصل یک مینی سریال هست با سازندگان یکسان و بازیگران متفاوت ، آنتولوژی می گویند

 

♦️ نمونه ای از این سریال ها :
True Detective , Fargo , Fued , The Missing , American Horror Story , American Crime Story

 

 

? اسپین آف (Spin-Off) :

به طور ساده اسپین آف (Spin-Off) ، فیلم ، سریال یا رمانی است ، که مشتق از یک اثر دیگر است و میتوان براساس داستان یا مفهوم یک اثر دیگر باشد.

♦️ اسپین آف میتواند جزئیات بیشتری را از داستان یک سریال دیگر نشان دهد (ممکن است آن جزئیات چندان مهم نباشد) و یا حتی میتواند داستان متفاوتی داشته باشد و ممکن است برخی از بازیگران آن سریال در اسپین آف حضور داشته باشند.

اکثر اسپین آف ها معمولا بر اساس سریال ها و فیلم های بسیار موفق ساخته می شوند. برای مثال : اسپین آف Better Call Saul که بر اساس سریال زیبای Breaking Bad ساخته شده ، یا اسپین آف The Originals که براساس سریال خاطرات یک خون آشام ساخته شده. این ها همگی مثالی از یک اسپین آف بودند.

♦️ سوالی که اینجا مطرح می شود : برای تماشای «اسپین-آف» از یک سریال حتما باید سریال اصلی را تماشا کرد ؟ یا برای اینکه متوجه سریالی که در حال تماشای آن هستیم حتما باید «اسپین-آف» های مرتبط با آن را دنبال کرد ؟

– پاسخ : اگر «اسپین-آف» سریالی را دنبال می کنید ، هیچ اجباری به دیدن «سریال اصلی» نیست و اگر «سریال خاصی» را دنبال می کنید نیازی به دیدن «اسپین آف های مرتبط با آن» نیست. اسپین آف ها می توانند شامل جزئیات بیشتر و نه چندان مهمی در رابطه با یک سریال دیگر باشند. مثلا داستان یکی از شخصیت های فرعی سریال دیگری را روایت کند.

 

 

? کراس اُوور (Cross-Over) :

قهرمان و کاراکتر اول یک سریال به سریال دیگر مهاجرت می کند و در آن قسمت سریال اصلی خود حضور ندارد و به بصورت مهمان در سریال مشابه حضور پیدا می کند. معمولا این سریالها از یک شبکه پخش و یک دنیا (برای مثال : مارول ، دی.سی و…) هستند و اغلب در موازات قسمتهای سریال مشابه خود حضور پیدا می کنند. این حضور اکثرا در سریالهایی که (اسپین-آف) همدیگر هستند اتفاق می افتد. کاراکتر مهمان یک سریال گاهی مواقع به عنوان قهرمانی دیگر برای کمک به قهرمان اصلی سریال حضور پیدا می کند و گاهی نیز جنبه تجاری و برای جذب مخاطب بیشتر این کار را انجام می دهند. تقاضای طرفداران یک سریال در صفحات اجتماعی مربوط به یک سریال هم در به وقوع پیوستن این اتفاق تاثیر چشم گیری دارد.

♦️ کراس اُوور بیشتر در سریالهای کمیک اتفاق می افتد و معمولا اگر فیلمنامه یک سریال با سریال مشابه خود تشابه داستانی ، زمانی و دنیایی داشته باشند با تعامل نویسندگان هر دو مجموعه این اتفاق صورت می گیرد

 

 

? فن فیکشن (Fan Fiction) :

فن فيكشن يا به اصطلاح فن فيكاسيون در زبان فرانسوي ، که ریشه و سرچشمه آن از ژاپن آمده ، نوعي داستان ژاپنيست كه در مورد كاراكترها و انيمه هاي معروف ژاپني نوشته می شود. اما میتواند ژاپنی هم نباشد !!!

 

♦️ تفاوتهاي فن فيكشن با داستانهاي معمولي :‌

♦️ فن فيكشن يعني داستانهايي كه توسط طرفداران يك موضوع خاص نوشته مي شود مثل هري پاتر كه شما ميتوانيد هر موضوعي درباره آن بنويسيد يا مثلا در مورد انيمه ديجيمون چيزهايي بنويسيد كه اصلا هيچ ربطي به انيمه يا مانگايي كه خوانده اید نداشته باشد . می توانید در مورد فيلم هاي سينمايي ، كاراكترهاي فيلم هاي سينمايي يا همان فيلم هاي انيمه اي داستان بنويسيد .
۱- يك فن فيكشن نويس از يك داستان نويس معروفتر جلوه ميكند . بعضيها اين اعتقاد رو دارند و بعضي ها هم ندارن

۲- مورد سوم را بينش يك سري دعواها هست و هميشه بين اين ۲ دسته اختلاف وجود دارد

۳- در نوشتن فن فيكشن با هر زبان و ادبياتي ميشود نوشت . كتابي ،‌ادبي ، عاميانه كه باز بسته به دلخواه شماست

۴- براي نوشتن فن فيكشن موضوعات بيشتري پيدا ميشود و همين باعث جذابيت بيشتر آن ميگردد

۵- فن فيكشن از ۲ كلمه فن به معني طرفدار و فيكشن به معني داستان است و وقتي اين دو تركيب ميشوند معني داستاني كه طرفداران براي كاراكتر محبوب يا مخصوص مينويسند

۶- در داستانهايي كه مينويسيد قادريد هر حركتي انجام دهيد و مخلوط از چندين سبك استفاده كنيد چون كسي به شما ايراد نميگيرد.

۷- می توانید شخصيت چند نفر را با هم تركيب كنيد
♦️ در آخر اضافه ميكنم از فن فيكشن ميتوان بعنوان ادبيات هواداري نام برد

 

اصطلاحات رایج در دنیای سریال ها (بخش اول)

اصطلاحات رایج در دنیای سریال ها (بخش اول)

 

نویسنده : علیرضا ربیع مقدم

منبع : کارگردانی

 

admin

برچسب ها

0 دیدگاه در “اصطلاحات رایج در دنیای سریال ها (بخش اول)”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ستاد ساماندهی

logo-samandehi

آرشیو

حامیان مالی

شبکه های اجتماعی

عضویت در خبرنامه

برای دریافت جدیدترین مطالب از سایت کارگردانی در خبرنامه ما عضو شوید

کانال رسمی آپارات کارگردانی

کانال رسمی آپارات کارگردانی