مصاحبه روزنامه همشهری با علیرضا ربیع مقدم در سال 1395

مصاحبه روزنامه همشهری با علیرضا ربیع مقدم در سال 1395
مصاحبه روزنامه همشهری با علیرضا ربیع مقدم در سال 1395
مصاحبه روزنامه همشهری با علیرضا ربیع مقدم در سال 1395

مصاحبه روزنامه همشهری با علیرضا ربیع مقدم
هنرمندان جوان را رها نکنیم

علیرضا ربیع مقدم : ۲ فیلمنامه خوب دارم که ۲ سال است می خواهم آنها را شروع کنم ، اما به دلیل مشکلات مالی هنوز نتوانسته ام.

با وجود اهمیت و جایگاه هنر و هنرمند در تمامی بخش های جامعه و اهمیت استفاده از این ابزار فوق العاده موثر در پیشبرد بسیاری از اهداف متاسفانه هنر و هنرمند به ویژه هنرمندان شهرستانی مورد بی توجهی مسئولان این عرصه قرار دارند. بسیاری از هنرمندان مطرح از شهرستانهای کشور و با کمترین امکانات و خدمات توانسته اند در جایگاه های مهم قرار گیرند. به همین دلیل می طلبد در زمینه حمایت از هنرمندان شهرستانی تدابیر و راهکارهای ویژه اتخاذ شود. در این زمینه همشهری با «علیرضا ربیع مقدم» هنرمند اراکی که با ساخت نماهنگ سریال شهرزاد برنده بهترین نماهنگ از جشنواره فیلم های ایرانی سانفرانسیسکو شد گفت و گو کرده است که در ادامه می خوانید.

 

مصاحبه روزنامه همشهری با علیرضا ربیع مقدم در سال 1395

مصاحبه روزنامه همشهری با علیرضا ربیع مقدم در سال ۱۳۹۵

کمی درباره علیرضا ربیع مقدم بگویید.

متولد ۱۳۷۰ هستم که در زمینه نویسندگی ، کارگردانی ، تدوین ، تصحیح رنگ دیجیتال ، صداگذاری ، طراحی پوستر ، دستیاری کارگردانی ، برنامه ریزی و ساخت تیتراژ فیلم های کوتاه و بلند مشغول به فعالیت هستم. ۲ سال در زمینه صداگذاری ، ۴ سال در زمینه نویسندگی و کارگردانی فیلم کوتاه ، دستیاری کارگردانی و برنامه ریزی فیلم بلند ، ۸ سال در تصحیح رنگ دیجیتال و حدود ۱۲ سال در طراحی پوستر موزیک ، فیلم کوتاه و بلند فعالیت داشته ام.

 
در مورد نماهنگ سریال شهرزاد و برنده شدن این نماهنگ در جشنواره فیلم های ایرانی سانفرانسیسکو صحبت کنید.

نماهنگ شهرزاد با صدای «سورنا منتصر» ، آهنگسازی «داریا منتصر» ، تنظیم «محمدرضا محمدی» ، کارگردانی ، تدوین ، تصحیح رنگ دیجیتال توسط خودم (علیرضا ربیع مقدم) و با هزینه حدود ۳۰ میلیون ریال ساخته شده است. در این جشنواره بیش از ۲۰۰ کارگردان از سراسر دنیا نماهنگ های ساخته شده خود را ارسال کرده بودند که در نهایت ۴ نماهنگ به بخش نهایی و کاندیدهای اصلی کسب جایزه راه پیدا کرد و این جایزه نیز به نماهنگ شهرزاد ارائه شد.

نماهنگ شهرزاد اولین ساخته من (علیرضا ربیع مقدم) در زمینه نماهنگ ، اولین نماهنگ سورنا منتصر به عنوان خواننده موفق به کسب جایزه بهترین نماهنگ از نهمین دوره جشنواره فیلم های ایرانی سانفرانسیسکو شده و برندگان این جشنواره جایزه ای را تحت عنوان جایزه سپنتا دریافت کردند. قرار گرفتن نماهنگ شهرزاد در بخش اصلی جشنواره فیلم شیملا هند به عنوان نامزده اصلی کسب جایزه نماهنگ و قرار گرفتن در بخش داوری جشنواره فیلم آتلانتا آمریکا که جزو جشنواره های معتبر دنیا و مورد تایید آکادمی اسکار است ، می توان بیان کننده ارائه یک کار خوب با کمترین هزینه توسط عوامل اجرایی این اثر هنری باشد.
اصلی ترین و مهمترین ویژگی های نماهنگ سریال شهرزاد چیست ؟

تدوین و کارگردانی جزو اصول جدا ناپذیر این کار است و هر کارگردان در ساخت نماهنگ باید با موسیقی ، نت ، ریتم و ضرب آهنگ آشنایی کامل داشته باشد و بر اساس شعر سروده شده ، داستانی مرتبط با شعر سروده شده ، داستانی مرتبط با جنس اثر را روایت کند.

یکی دیگر از ویژگی های اصلی این نماهنگ استفاده از اینکود x265 یا همان H265 است که در اسفند ماه سال گذشته (۱۳۹۴) برای اولین بار و بصورت رسمی در ایران توسط من در نماهنگ شهرزاد استفاده شد ، اما متاسفانه به دلیل استفاده از اینکود رایج H264 و قوانین مرتبط با جشنواره های بین المللی این اینکود مورد استفاده قرار نگرفت.
نماهنگ شهرزاد در سایت معتبر IMDB موفق به کسب امتیا ۹٫۱ از ۱۰ شده و توانست از نظر امتیازی که به سریال شهرزاد در این سایت داده شده بالاتر قرار بگیرد و به عنوان تنها نماهنگ ایرانی در سایت IMDB ثبت شود.
به جز فعالیت در ساخت نماهنگ چه کار هنری دیگری را انجام داده اید و چه برنامه هایی را دنبال می کنید ؟

در زمستان سال ۹۴ توانستم اولین فیلم کوتاه خود را با عنوان سرگیجه و با موضوع اهدای عضو بسازم که این فیلم کوتاه به جشنواره فیلم سیاتل آمریکا راه پیدا کرد.
اکنون نیز به دنبال ساخت چندین فیلم کوتاه و نماهنگ دیگر هستم و بعد از این موارد میخواهم نخستین فیلم سینمایی بلندم را استارت بزنم.
در ساخت فیلم کوتاه چه مشکلاتی وجود دارد ؟

بیشترین مشکلی که در زمینه ساخت فیلم کوتاه وجود دارد آن است که از فیلم کوتاه حمایت نمی شود و متاسفانه اسپانسری در این زمینه وجود ندارد. این مساله هنرمندان را با مشکلاتی از جمله مشکل مالی مواجه می کند.

باید به جوانان اعتماد کرد و استعدادهای این افراد را مورد توجه و حمایت قرار داد. تمامی مسئولان فرهنگی و هنری باید به استعداد مثبت فکر کنند و در جذب و حمایت از آنها بکوشند ، زیرا سرمایه گذاری روی جوانان هنرمند و دارای استعداد بومی می تواند نتایج و دستاوردهای بسیار خوب و درخشانی را در آینده به همراه داشته باشد.
چه توصیه ای به هنرمندان جوان دارید ؟

توصیه علیرضا ربیع مقدم به جوانان هم سن و سال خودم این است که تلاش و پشتکار داشته باشند و در مسیری که انتخاب کرده اند محکم قدم بردارند و نگذارند مشکلات و موانع آنها را مایوس و از مسیری که عاشقانه انتخاب کرده اند ، منحرف کند.
چه برنامه و هدفی را در آینده دنبال می کنید و چه انتظاری از مسئولان دارید ؟

۲ فیلمنامه دارم که سال است می خواهم آنها را شروع کنم ، اما متاسفانه به دلیل مشکلات مالی و اعتباری هنوز نتوانسته ام این کار را انجام دهم. امیدوارم مسئولان استانی و کشوری حمایت از هنر و هنرمندان بومی را مورد توجه بیشتری قرار دهند.

دستاوردهای جوانان هنرمند باید مورد توجه و حمایت قرار گیرد ، زیرا بی توجهی و نبود حمایت مسئولان ممکن است باعث شود هنرمندان از مسیر دور شوند و کارهای هنری را کنار بگذارند که نتیجه آن وابسته شدن به هنر بیگانه خواهد بود.
منبع : روزنامه همشهری
تاریخ انتشار : ۱۹ مهر ۱۳۹۵

 

 

admin

برچسب ها

0 دیدگاه در “مصاحبه روزنامه همشهری با علیرضا ربیع مقدم در سال ۱۳۹۵”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ستاد ساماندهی

logo-samandehi

آرشیو

حامیان مالی

شبکه های اجتماعی

عضویت در خبرنامه

برای دریافت جدیدترین مطالب از سایت کارگردانی در خبرنامه ما عضو شوید

کانال رسمی آپارات کارگردانی

کانال رسمی آپارات کارگردانی