معرفی انجمن سینمای جوانان ایران

معرفی انجمن سینمای جوانان ایران
معرفی انجمن سینمای جوانان ایران
معرفی انجمن سینمای جوانان ایران

معرفی انجمن سینمای جوانان ایران : انجمن سینمای جوانان ایران در سال ۱۳۵۳ تأسیس گردید و از سال ۱۳۵۴ شروع به عضوگیری و تشکیل کلاس‌های آموزشی نمود. پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در سال ۱۳۶۴، انجمن با حمایت معاونت امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، فعالیت مجدد خود را از سر گرفت و با هدف تشویق نوجوانان و جوانان ایرانی به هنر عکاسی و فیلمسازی و با گشایش تدریجی بیش از ۵۰ نمایندگی و دفتر در سراسر کشور ، اقدام به جذب علاقه‌مندان به فراگیری رشته‌های کارگردانی ، فیلمنامه‌نویسی ، عکاسی ، تصویربرداری ، تدوین و برگزاری آزمون سراسری و دوره‌های یکساله فیلمسازی نمود.

 

فعالیت‌ها
انجمن سینمای جوانان ایران با در اختيار داشتن ۵۹ دفتر در كشور، گسترده ترين مركز آموزش فيلم كوتاه در ايران است.

این انجمن هرساله با پذيرش هنرجويان علاقمند به فيلم و سينما در سراسر كشور اقدام به تشكيل كلاس های آموزشی خود می كند. اين كلاس ها به شكل مجموعهٔ دروس سينما بانام “دورهٔ فيلمسازی” ، و يا به شكل تك درس با عنوان “مشاغل سينمايی” بصورت آموزش های مهارتی و كارگاهی برگزار می گردد. همچنین “دوره (۱۵ ماهه) انيميشن” یکی از دوره های بلند مدت این انجمن می باشد. انجمن سينمای جوانان ايران، در پايان هر يك از دوره ها به فارغ التحصيلان، گواهينامهٔ معتبر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را اعطا می نمايد.

 

تاریخچه انجمن
انجمن تا سال ۱۳۸۵ حدود ۹۶ هزار نفر فارغ التحصيل داشته كه اين عده ضمن آموزش، به توليد فيلم های كوتاه در قطع های آموزشي ۸ م.م ، VHS و S.VHS پرداخته و برخی از آنها به تدريج، به توليد حرفه ای روی آورده اند. از سوی ديگر انجمن در فاصله سالهای ۱۳۶۸ – ۱۳۷۶ همه ساله ۴ جشنواره منطقه ای را در نقاط مختلف كشور برگزار نموده است.

برپايی ۲۶ دوره جشنواره ملی و بين المللی فيلم كوتاه تهران، ۳ دوره جشنواره فيلم های مستند ميراث فرهنگی يادگار، دو دوره جشنواره مفاهيم قرآن در فرهنگ ايران (تا پايان سال ۱۳۸۳)، يك دوره جشنواره فرهنگ ايران زمين و جشنواره فرهنگ و صنعت (تا پايان سال ۱۳۸۳) يك دوره جشنواره سرزمين زيتون (۱۳۸۸) نيز از ديگر دستاوردهای انجمن در اين زمينه بوده است.

 
جشنواره بين المللی فيلم كوتاه تهران
در سال های ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۳ جشنواره فيلم كوتاه با عنوان «بخش ۸ و ۱۶ م.م» در جشنواره فجر برگزار گرديد. از سال ۱۳۶۵ با پاگرفتن «انجمن سينمای جوانان ايران» به طور رسمی اين جشنواره توسط انجمن برگزار شد كه نام آن به جشنواره «سينمای جوان» تغيير يافت. (در دو زيرمجموعه فيلم وعكس) ششمين جشنواره سينمای جوان در فروردين ۱۳۶۷ در دو بخش فيلم و عكس برگزار شد و بالاخره در سال ۱۳۷۵ همزمان با سيزدهمين جشنواره سراسری سينمای جوان جشنواره عنوان بين المللی را نيز از آن خود كرد.

در سال ۱۳۷۶ جشنواره بين المللی سينمای جوان علاوه بر زيرمجموعه فيلم و عكس، بخش فيلمنامه را در دل خود جای داد و ۲ دوره به اين شكل برگزار شد. اما در سال ۱۳۷۸ شانزدهمين جشنواره بين المللی سينمای جوان اختصاصا به فيلم پرداخته و با شكل گرفتن جشنواره های استانی و منطقه ای سينمای جوان و نام و رسمی كه اين جشنواره در سطح جهان يافت و حالا ديگر رويكرد آن تنها سينمای جوان نبود بلكه بعنوان جشنواره های جدی در سطح منطقه و جهان عنوان گرفت.

از سال ۱۳۸۲ با «جشنواره بين المللی فيلم كوتاه تهران» تغيير نام يافت و تاكنون ادامه داشته است

 

جشنواره های استانی
اين جشنواره ها از سال ۱۳۶۵ با رويكرد برگزاری جشنواره در تمامی استانهای كشور، طرح و برنامه ريزی شد كه در دو بخش فيلم و عكس و از كرمانشاه آغاز شد، در اين سال ۲۰ استان جشنواره را برگزار كردند. در دومين دور اين جشنواره از سال ۱۳۶۶ با تقسيم كشور به ۲۴ استان تا پايان سال ۱۳۶۹ جشنواره در ۲۴ استان برگزار شد. با رويكرد جديد انجمن و تغيير سياست برگزاری جشنواره، جشنواره های استانی به منطقه ای تبديل شد كه در سال ۱۳۷۱ به ۶ منطقه ۴ استانی و در سال ۱۳۷۲ تا پايان سال ۱۳۷۷ در ۴ منطقه و با حضور ۶ استان برگزار گرديد. دور جديد جشنواره های منطقه ای از سال ۱۳۸۵ با تقسيم كشور به ۳ منطقه ۱۰ تا ۱۱ استانی تقسيم شد. تغيير عمده اين جشنواره ها در سال ۱۳۸۵ اضافه شدن بخش فيلمنامه و پوستر فيلم به جشنواره ها و همچنين كارگاه های آموزشی است.

 

اهداف جشنواره
انجمن سينمای جوانان ايران به منظور ارتقای سطح آگاهی، تجربه و بينش نسل جوان برای نيل به سينمای ملی، با هدف بسط و تعميم ارزش های والای دينی و هويتی، تحكيم خانواده، موضوعات اجتماعی و فرهنگی، اميد، عدالت، فرهنگ شهادت و دفاع مقدس، دستاوردهای جديد علمی، ظرفيت های فرهنگی، تمدنی ،تاريخی و جغرافيايی كشور، با نگاه به پرورش هنرمندانی متعهد، خلاق و توانمند كه موجب دستيابی به آثار فاخر فيلم كوتاه می شود و معرفی و ارزيابی بهترين توليدات يكساله در مناطق فوق الذكر اقدام به برگزاری جشنواره منطقه ای سينمای جوان می نمايد.

 

مهم ترين فعاليتها
انجمن سينمای جوانان ايران در حال حاضر با برخورداری از ۵۹ عضو دفتر و نمايندگی در استانها و شهرهای مختلف كشور به عنوان متولی سينمای كوتاه كشور همسو با سياستها و اهداف كلان معاونت سينمايی و امور سمعی و بصری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعاليت می كند كه مهمترين آنها به اين ترتيب است :

 • برگزاری جشنواره بين المللی فيلم كوتاه تهران
 • برگزاري جشنواره های منطقه ای سينمای جوان
 • برگزاری هفته های فيلم و عكس توسط دفاتر انجمن در سراسر كشور
 • عرضه و پخش آثار منتخب فيلم كوتاه در مجامع و بازارهای بين المللی
 • آموزش، توليد و عرضه فيلم كوتاه
 • آموزش حدود ۶۰۰۰ هنرجو در سراسر كشور به صورت سالانه
 • توليد ۲۰۰۰ فيلم كوتاه به صورت سالانه در دفاتر و مراكز انجمن
 • بيمه مسئوليت مدنی عوامل ساخت فيلم كوتاه در كشور
 • حضور در جشنواره های معتبر بين المللی
 • طراح و مبدع طرح تشكيل اتحاديه فيلمسازان كوتاه كشورهای مسلمان با عضويت كشورهای لبنان و فلسطين – تونس – كويت – افغانستان – پاكستان – تاجيكستان – قرقيزستان – ايران – امارات متحده عربی – قطر – سوريه – تركيه – ازبكستان – قزاقستان – بوسنی و هرزگوين – سودان
 • برگزاری نمايشگاههای عكس به صورت موضوعی – انفرادی و جمعی

 

فهرست دفاتر :
اصفهان /  اردبيل /  اهواز  /  ايلام  /  اروميه  /   اراك  /  انزلي /  آباده  /  آبادان  /  اسلامشهر  /  بوشهر  /  بندرعباس  /  بروجرد  /  برازجان  /  بيرجند  /  بجنورد  /  بم  /  تبريز  /  تويسركان  /  تالش  /  تهران  /  تربت حيدريه  /  تنگستان  /  چالوس  /  خرم آباد  /  خميني شهر  /  دزفول  /  رفسنجان  /  رشت  /  رودبار  /  زنجان  /  زاهدان  /  ساري  /  سبزوار  /  سنندج  /  سمنان  /  شيراز  /  شاهرود  /  شهركرد  /  شهرري  /  قزوين  /  قم  /  كاشان  /  كرمان  /  كرمانشاه  /  كرج  /  گرگان  /  گناباد  /  لاهيجان  /  مراغه  /  مشهد  /  ملاير  /  مهاباد  /  مشكين شهر  /  نجف آباد  /  نيشابور  /  نهاوند  /  همدان  /  ياسوج  /  يزد

 

 

آدرس سایت انجمن سینمای جوانان ایران : iycs

منبع : ویکی پدیا فارسی

 

 

admin

برچسب ها

0 دیدگاه در “معرفی انجمن سینمای جوانان ایران”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ستاد ساماندهی

logo-samandehi

آرشیو

حامیان مالی

شبکه های اجتماعی

عضویت در خبرنامه

برای دریافت جدیدترین مطالب از سایت کارگردانی در خبرنامه ما عضو شوید

کانال رسمی آپارات کارگردانی

کانال رسمی آپارات کارگردانی