مراحل جزئی تر در ساخت فیلم کوتاه که رعایت نکردن هریک باعث شکست فیلمتان می شود

مراحل جزئی تر در ساخت فیلم کوتاه که رعایت نکردن هریک باعث شکست فیلمتان می شود
مراحل جزئی تر در ساخت فیلم کوتاه که رعایت نکردن هریک باعث شکست فیلمتان می شود
مراحل جزئی تر در ساخت فیلم کوتاه که رعایت نکردن هریک باعث شکست فیلمتان می شود

مراحل جزئی تر در ساخت فیلم کوتاه که رعایت نکردن هریک باعث شکست فیلمتان می شود :

 

⭕️ انتخاب صحیح عوامل
بعد از پایان مراحل اولیه مانند : بازنویسی فیلمنامه نهایی ، دکوپاژ ، استوری برد ، نوبت به انتخاب صحیح عوامل است. خیلی از فیلمهای کوتاه به دلیل اینکه هر شخص را بر اساس توانایی های فردی و اخلاق کاری اش در جای مناسبی استفاده نمی کنند فیلمشان دچار ضعف می شود. ولی در فیلمهای حرفه ای کوتاه یا بلند به دلیل انتخاب صحیح این اشخاص از نظر فنی و اخلاقی قدم های اولیه ساخت بنای فیلم را به درستی بر می دارند. در مرحله اول باید اشخاص را در جای صحیح خود به خدمت گیرید.

 
⭕️ تست بازیگری
بر اساس فیلمنامه تان ، و کاراکترهای که در فیلمتان مد نظر دارید شروع به تست بازیگری کنید. برای این مرحله وقت زیادی بگذارید و به صورت حرفه ای از آنها تست بگیرید. (تست بازیگری) با تجربه و خلاقیت شما بدست می آید.

 
⭕️ انتخاب بازیگر
از بین اشخاصی که از آنها تست گرفته اید ، تست مجددی از بهترین ها بگیرید و بهترین گزینه را انتخاب کنید. (در انتخاب نهایی خود بیشترین دقت لازم را داشته باشید ، زیرا با انتخاب نادرست بازیگر فیلمتان ، درصد زیادی از شانس موفقیت فیلمتان از بین می رود)

 
⭕️ تمرین با بازیگر
با بازیگر فیلمان چند بار در جایی ساکت و بدون سر و صدای اضافی و چند بار در لوکیشن اصلی فیلمبرداری تمرین کنید که بازیگر با حس و حال فیلم شما ارتباط برقرار کند. تمرین با بازیگر باعث تسلط بیشترش بر نقش می شود و زمان و هزینه تولید فیلمتان را پایین می آورد.

 
⭕️ تمرین با عوامل اصلی
با عوامل اصلی خود مانند : فیلمبردار ، صدابردار ، منشی صحنه ، گریمور ، طراح صحنه به لوکیشن اصلی بروید و یک بار با بازیگر اصلی و چند بار بدون بازیگر اصلی به تمرین و هماهنگی لازم برسید. فیلمبردار و صدابردار برای تمرین دقیق دکوپاژ و میزانسن در لوکیشین مد نظر ، منشی صحنه برای یادداشت موارد ضروری که به دلیل فشار بالای روز تولید باید بیشتر به آنها توجه شود ، گریمور برای تست گریم و تعامل با کارگردان برای رسیدن به گریم نهایی روز فیلمبرداری ، طراح صحنه برای چیدمان بهتر صحنه بر اساس لوکیشن به جلسه تمرین نیاز دارند. این کار هم باعث هماهنگی بیشتر عوامل فنی می شود و هم زمان و هزینه تولید فیلم را کاهش می دهد.

 
⭕️ عقد قرارداد
به دلیل رعایت نکردن اخلاق حرفه ای توسط اکثر فعالان در زمینه فیلم کوتاه و عدم تعهد کاری در زمینه فعالیتی که در حال انجامش هستند ، قرارداد جزو مهمترین بخش یک فیلم کوتاه به شمار می رود. عوامل یا بازیگر شما با عقد قرارداد متعهد هستند در حیطه مسولیتهایی که به آنها سپرده شده تا پایان روز کاری (چه با دریافت وجه نقدی چه بدون هزینه) به قرارداد خود متعهد باشند و آن را به درستی انجام دهند. حتی اگر با دوستان نزدیک خود هم قصد همکاری دارید قرارداد سفت و سختی با آنها امضاء کنید. آنجاست که اشخاص حرفه ای و غیر حرفه ای را به خوبی می توانید تشخیص دهید.

 
شاید خیلی از این موارد یا تمامی آنها را چندین و چند بار شنیده باشید ، ولی آیا به آن عمل می کنید ؟

 

نویسنده : علیرضا ربیع مقدم
نشر اختصاصی : گروه آموزشی کارگردانی

 

admin

برچسب ها

0 دیدگاه در “مراحل جزئی تر در ساخت فیلم کوتاه که رعایت نکردن هریک باعث شکست فیلمتان می شود”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ستاد ساماندهی

logo-samandehi

آرشیو

حامیان مالی

شبکه های اجتماعی

عضویت در خبرنامه

برای دریافت جدیدترین مطالب از سایت کارگردانی در خبرنامه ما عضو شوید

کانال رسمی آپارات کارگردانی

کانال رسمی آپارات کارگردانی