معرفی تجهیزات سینمایی – فیلمبرداری هوایی

معرفی تجهیزات سینمایی - فیلمبرداری هوایی
معرفی تجهیزات سینمایی - فیلمبرداری هوایی - هگزا کوپتر - اکتا کوپتر - کواد کوپتر
معرفی تجهیزات سینمایی - فیلمبرداری هوایی - هگزا کوپتر - اکتا کوپتر - کواد کوپتر

معرفی تجهیزات سینمایی – فیلمبرداری هوایی : کوادکوپتر (Quadcopter یا Quadrotor) وسیله ای با بال های چرخنده است که نیروی پرواز آن به کمک سه و یا چهار (و حتی بیشتر) پروانه عمودی تأمین می شود. کوادکوپترها مصارف متعددی دارند. برای مطالعات تحقیقی و جستجو کاربرد دارند ، همچنین از آنها برای تصویر برداری هوایی نیز استفاده می شود. کوادکوپتر ، کواد به معنای عدد ۴ می باشد و کوادکوپتر ها معمولاً از چهار موتور که چهار پروانه ثابت بر آن سوار شده تشکیل می شوند ، هگزا کوپتر ها دارای ۶ موتور و اکتا کوپتر ها دارای ۸ موتور هستند و هر جفت پروانه در خلاف جهت هم، حرکت می کند. یک میکرو کنترلر جهت و سرعت چرخش را تنظیم می کند. با کم و زیاد کردن سرعت چرخش پروانه ها ، گشتاور نیرو تغییر کرده و حرکت و یا فرود و اوج گرفتن ، کنترل می گردد.

 

کوادکوپتر ها در سال های اخیر پیشرفت زیادی داشته اند و در آینده ای نزدیک به یکی از عضو های جدا نشدنی از زندگی ما تبدیل خواهند شد، اما چرا کواد کوپتر ها و ربات های پرنده تنها در سال های اخیر تا این حد محبوب شده اند؟ آیا در گذشته امکان ساخت آن ها وجود نداشت؟

در پاسخ باید بگوییم که ربات های پرنده از بخش های مانند: فریم اصلی، موتور های براشلس، اسپید کنترلر، فلایت کنترلر و رادیو کنترل تشکیل شده اند و این موارد بخش های اصلی هر ربات پرنده خواهند بود.

اصلی ترین بخشی که طی سال های پیش مانع ساخت کوادکوپتر ها و ربات های پرنده به شکل امروزی می شد قلب اصلی این ربات ها یا همان فلایت کنترلر می باشد، فلایت کنترلر وظیفه تنظیم قدرت موتور ها و متعادل سازی ربات های پرنده در زمان پرواز را دارد، در فلایت کنترلر ها معمولا سنسور ها و ژیروسکوپ متعددی قرار دارد که موجب پایداری پرواز می شود.

 

ساختار
کوادکوپتر از چهار موتور که چهار پروانه ثابت بر آن سوار شده تشکیل یافته و هر جفت پروانه در خلاف جهت هم حرکت می کنند و ریزکنترل‌گر آن جهت چرخش را به وسیله کنترل زمین تنظیم می کند. با کم و زیاد کردن سرعت چرخش پروانه ها، گشتاور نیرو تغیر کرده و حرکت و یا فرود و اوج آن کنترل می گردد. از طرف دیگر وزن کم آن و متمرکز شدن آن وزن در یک نقطه کوچک، حساسیت زیادی را در کنترل چرخش پروانه ها نیاز دارد.

 

تاریخچه
تاریخچه ساخت بالگرد چهار پروانه ای به سال ۱۹۲۰ میلادی برمیگردد. در آن سال Étienne Œhmichen اولین بالگرد چهارپره را اختراع نمود. این بالگرد از روش تنظیم X بهره می جست. بالگرد دیگری در سال ۱۹۲۲ توسط Bothezat و درسال ۱۹۵۶ توسط Convertawing ساخته شده است.

در سال های اخیر توجه مراکز دانشگاهی به طراحی و ساخت پهپاد های چهارپره جلب شده است و مدل های مختلفی در دانشگاه استانفورد و کورنل ساخته شده است و بتدریج رواج یافته است.

 

کاربرد
با نصب دوربین ویدیویی بر روی آن، تصویر برداری از سطح میسر می گردد و از آن در امور نظامی، کنترل ترافیک، و نقشه برداری استفاده می شود.

 

قیمت فلایت کنترلر ها در ایران با توجه به نوع آن ها در حال حاضر بین ۱۰۰,۰۰۰ تومان تا ۲,۵۰۰,۰۰۰ تومان متفاوت می باشد.

شما با سادگی با کمی جستجو می توانید تمامی قطعات یک کوادکوپتر را تهیه و کوادکوپتر مورد نظرتان را خودتان بسازید و یا با هزینه ای اندک یک ربات پرنده آماده خریداری کنید.

قیمت این ربات های پرنده در حال حاضر در ایران با توجه به نوع آن ها چیزی حدود ۸۰,۰۰۰ تومان الی ۴۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان می باشد.

 

محبوب ترین ربات های پرنده موجود در ایران در تاریخ فعلی عبارتند از :

phantom vision 2 plus – phantom vision 2 – phantom vision 3 – Ar drone -CX20 – v666 – galaxy visitor 6 –  DJI Inspire 1 – s66 – F550 – ghost

 

 

منبع : ویکی پدیا فارسی

 

admin

برچسب ها

0 دیدگاه در “معرفی تجهیزات سینمایی – فیلمبرداری هوایی”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ستاد ساماندهی

logo-samandehi

آرشیو

حامیان مالی

شبکه های اجتماعی

عضویت در خبرنامه

برای دریافت جدیدترین مطالب از سایت کارگردانی در خبرنامه ما عضو شوید

کانال رسمی آپارات کارگردانی

کانال رسمی آپارات کارگردانی