زندگینامه استیو مک کاری

زندگینامه استیو مک کاری
زندگینامه استیو مک کاری
زندگینامه استیو مک کاری

زندگینامه استیو مک کاری : استیو مک کاری (Steve McCurry) عکاس اهل ایالات متحده آمریکا است. وی در سال ۱۹۵۰ در فیلادلفیا متولد شد و در دانشگاه پنسیلوانیا به تحصیل در رشتهٔ سینما پرداخت. مک کری عکاسی خبری را به صورت حرفه‌ای از جنگ شوروی در افغانستان آغاز کرد.

 

وی با چاپ عکس یک دختر افغان در مجله انجمن جغرافیای ملی به شهرت جهانی رسید؛ تصویری که عنوان «فراموش‌ نشدنی‌ ترین عکس» را به خود اختصاص داد و چهرهٔ دختر را تبدیل به مشهورترین عکس روی جلد در تمام انتشارات ماه جون ۱۹۸۵ کرد. این عکس همچنین در بروشورها، پوسترها و تقویم‌های کمک‌های بین‌المللی مورد استفاده‌های مکرر قرار گرفت.

 

هویتدختر افغان” برای ۱۵ سال پنهان بود تا اینکه مک‌کری نام او یعنی “شربت گول” را به همه معرفی کرد. این عکس تبدیل به جنجالی‌ترین تصویر شد و در اندازه‌های بزرگ و تعداد انبوه به چاپ رسید و نیز توانست مدال طلای مسابقه رابرت کاپا را به خاطر بهترین گزارش تصویری از آن خود کند.

عکس دختر افغان از استیو مک کوری

عکس دختر افغان از استیو مک کوری

 

استیو  مک‌ کاری قبل از همکاری با مجلهٔ نشنال جئوگرافی، طی سفرهایش به شبه قارهٔ هند در اواخر دههٔ ۷۰ متوجه علاقه شدید خود به عکاسی شد. وی در ابتدا برای یک روزنامهٔ محلی کار می‌کرد و از نشست‌ها، مسابقات کشتی مدارس و مسابقات فوتبال به صورت سیاه و سفید عکس می‌گرفت ولی کارنامه کاری او به اندازه‌ای خوب نبود که بتواند جذب روزنامه‌های بزرگتر شود. خود او می‌گوید: “به این نتیجه رسیدم چیزی که من را مجذوب می‌کرد سفر کردن بود، در نتیجه کارم را رها کردم. اما تا آن زمان تجربهٔ عکاسی رنگی را نداشتم و می‌دانستم که مجلات سراسر جهان خواهان عکس‌های رنگی هستند.” بنابراین او ۲۰۰ حلقه فیلم کداکروم با خود به هند برد.

 

او کار کردن روی تضادها و کشمکش‌های بین‌المللی را ادامه داد، از جمله جنگ‌های ایران و عراق، بیروت، کامبوج، فیلیپین، جنگ خلیج و جنگ افغانستان. عکس‌های مک‌کری به صورت جهانی در مجلات زیادی به چاپ رسیده و همینطور به صورت دائمی با مجله انجمن جغرافیای ملی همکاری می‌کند.

 

او به عکاسان جوان نصیحت می‌کند: “اگر می‌خواهید عکاس موفقی شوید باید عکس‌های زیادی بگیرید. گاهی به عکس‌های عکاسانی نگاه می‌کنید که کارهایشان مورد تحسین است زیرا آنها موضوع یا مکان خاصی را پیدا می‌کنند و در آن عمیق می‌شوند که این زمان زیادی خواهد برد و این موفقیت برای هر کس میسر و ساده نیست.” در حادثه ۱۱ سپتامبر مک‌کری در استودیویش بود که هواپیماها به برج‌های دوقلو برخورد کردند او به سرعت به سمت شلوغی رفت و عکس‌هایش در کتابی با عنوان “۱۱ سپتامبر در نیویورک” چاپ شد که مجموعه عکس‌های عکاسان مگنوم بود.

 

مک‌ کاری از سال ۱۹۸۶ به عضویت آژانس عکس مگنوم درآمده است.

 

عکس هایی از استیو مک کوری

عکس هایی از استیو مک کوری

عکس هایی از استیو مک کوری

عکس هایی از استیو مک کوری

عکس هایی از استیو مک کوری

عکس هایی از استیو مک کوری

عکس مرد افغان از استیو مک کوری

عکس مرد افغان از استیو مک کوری

 

منبع : ویکی پدیا فارسی

 

admin

برچسب ها

0 دیدگاه در “زندگینامه استیو مک کاری”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ستاد ساماندهی

logo-samandehi

آرشیو

حامیان مالی

شبکه های اجتماعی

عضویت در خبرنامه

برای دریافت جدیدترین مطالب از سایت کارگردانی در خبرنامه ما عضو شوید

کانال رسمی آپارات کارگردانی

کانال رسمی آپارات کارگردانی