زندگینامه ترنس مالیک

زندگینامه ترنس مالیک
زندگینامه ترنس مالیک
زندگینامه ترنس مالیک

زندگینامه ترنس مالیک

 

ترنس فردریک مالیک (Terrence Frederick Malick) (زاده ۳۰ نوامبر ۱۹۴۳) کارگردان سینمای آمریکایی و استاد فلسفه دانشگاه‌ ام آی تی است.

 

 

زندگینامه

ترنس مالیک متولد ۱۹۴۳ در واکو ایالات متحده آمریکا. سینماگری گوشه گیر و به شدت منزوی که فیلمهای طبیعت گرایش از او یک شاعر سینمایی استعلایی ساخته است پدر ترنس مالیک یک مدیر شرکت نفتی و آشوریتبار بود. او پس از مدتی کشاورزی و کارگری در چاه‌های نفت تگزاس و اوکلاهاما، در رشته فلسفه در دانشگاه‌های هاروارد و آکسفورد تحصیل کرد. سپس چند صباحی فلسفه درس داد و روزنامه نگاری کردو در انجمن فیلم آمریکا سینما خواند در ۱۹۷۳ نخستین فیلمش، برهوت را کارگردانی کرد، حکایت عشق زن و مرد جوانی که پشت هم جنایت‌هایی مرتکب می‌شوند. فیلم به خاطر تصویر گری چشمگیرش که به تابلوهای <<طبیعت بی جان>> شباهت دارد، معروف است.

 

بین دومین و سومین فیلمش، روزهای بهشت ۱۹۷۸، داستانی عاشقانه در سالهای آخر قرن نوزدهم و خط قرمز باریک ۱۹۹۸، ماجرای نبرد گودال کانال <<جنگ‌های جهانی دوم>> بیست سال فاصله افتاد. هر دو این فیلم‌های به گونه ایی بارز، شگفتی مالیک را نسبت به ذات بشری و ماهیت هستی، نشان می‌دهد. وی سپس سالها کار در سینما را رها کرد و به تدریس در فرانسه پرداخت. آخرین فیلمش درخت زندگی برنده جایزه نخل طلا از شصت و چهارمین فستیوال کن فرانسه شد عده ایی فیلم را تحسین برانگیز و عده ایی با آن مخالف بودند اما بهر حال امسال رابرت دونیرو رییس هیئت داوران بخش مسابقه کن ، نخل طلا را به ترنس مالیک که مثل گذشته در مراسم حضور نداشت و اصلاً عجیب نبود اهدا کرد، مالیک هیچ گاه در برابر چشم رسانه‌ها قرار نمی‌گیرد.

 

او در طول چندین دوره کار سینمایی، فقط یک فیلم کوتاه و پنج فیلم بلند سینمایی ساخته‌است. بسیاری از منتقدان سینما، کارهای او را شاهکار می‌دانند. به خصوص دو کار زمین‌های لمیزرع و روزهای بهشت. مالیک برای فیلم خط باریک سرخ نامزد دریافت جایزه اسکار در دو رشتهٔ بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامهٔ اقتباسی شده است. کارهای او غالباً در زمرهٔ فیلمهای طبیعت محور وکارگردانی او نیز به عنوان سبکی متفکرانه و دقیق قرار می‌گیرد. نکتهٔ حائز اهمیت دیگر اینکه او در طول ۳۲ سال تنها ۵ فیلم ساخته است.

 

 

فیلم ها

 

 

جوایز و نامزدها

جایزه سال فیلم بخش نتیجه
جایزه اسکار ۱۹۹۸ خط باریک سرخ بهترین کارگردان نامزدشده
بهترین فیلمنامه اقتباسی نامزدشده
۲۰۱۱ درخت زندگی بهترین کارگردان نامزدشده
جشنواره بین‌المللی فیلم برلین ۱۹۹۹ خط باریک سرخ خرس طلایی برنده
جشنواره فیلم کن ۱۹۷۸ روزهای بهشت بهترین کارگردان برنده
نخل طلا نامزدشده
۲۰۱۱ درخت زندگی نخل طلا برنده
جایزه سزار ۱۹۹۹ خط باریک سرخ بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان نامزدشده
انجمن منتقدان فیلم شیکاگو ۱۹۹۸ خط باریک سرخ بهترین کارگردان برنده
۲۰۱۱ درخت زندگی بهترین کارگردان برنده
بهترین فیلمنامه اصلی نامزدشده
جایزه گلدن گلوب ۱۹۷۸ روزهای بهشت بهترین کارگردان نامزدشده

 

 

منابع :

ویکی پدیا انگلیسی

ویکی پدیا فارسی

 

 

 

admin

برچسب ها

0 دیدگاه در “زندگینامه ترنس مالیک”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ستاد ساماندهی

logo-samandehi

آرشیو

حامیان مالی

شبکه های اجتماعی

عضویت در خبرنامه

برای دریافت جدیدترین مطالب از سایت کارگردانی در خبرنامه ما عضو شوید

کانال رسمی آپارات کارگردانی

کانال رسمی آپارات کارگردانی