زندگی نامه وونگ کار وای

زندگی نامه وونگ کار وای
زندگی نامه وونگ کار وای
زندگی نامه وونگ کار وای

وونگ کار وای ، کارگردان ، نویسنده و تهیه کننده هنگ کنگی است. شهرت جهانی او به خاطر سبک منحصربه‌فرد و پراحساس اوست.

به طور معمول فیلم‌های وونگ کار وای داستان عاشقانه قهرمان داستان است که به صورتی عجیب، ناتمام و پیچیده بیان می‌شود. حتی در بعضی از فیلم‌هایش مانند ۲۰۴۶ او خط زمانی داستان را هم در هم می‌شکند. قهرمان‌ها و شخصیت‌های فیلم‌های او معمولاً عاشق و تنها با شخصیتی بسیار خاص هستند.

 

زندگی شخصی

وونگ در سال ۱۹۵۶ در شانگهای چین متولد شد. زبان اصلی او زبان ماندارین و شانگهایی است.

او در سال ۱۹۶۳ در حالی که ۷ سال داشت به همراه پدر و مادرش به هنگ کنگ آمد. او به سینما علاقه‌مند بود و در هنگ کنگ ساعت‌های زیادی را به همراه مادرش در سینماها میگذراند. در سال ۱۹۷۸ وارد دانشگاه پلی‌تکنیک هنگ کنگ شد و رشته طراحی گرافیک را ادامه داد و پس از دو سال فارغ‌التحصیل شد.

 

زندگی حرفه‌ای

وونگ کار وای در سال ۱۹۸۰ وارد دوره‌های آموزشی شد که از سوی شبکه تلویزیونی TVB هنگ کنگ برگزار می‌شد. سپس او تبدیل به یک نویسنده تلویزیونی شد و در تلویزیون کارش را ادامه داد و چندین فیلم نامه تلویزیونی نوشت. او در اواسط سال ۱۹۸۰ وارد شرکت فیلم سازی شد که الان تانگ، بازیگر و تهیه کننده هنگ کنگی، مالکیتش را داشت.

وونگ سرانجام در سال ۱۹۸۸ اولین فیلم بلند خود را با نامهمین طور که قطرات اشک جاری می‌شوند را به تهیه کنندگی و کمک الان تانگ ساخت. این فیلم به فیلم خیابان‌های پایین شهر اثر مارتین اسکورسیزی شباهت زیادی داشت.

فیلم بلند بعدی او روزهای وحشی بودن بود. این فیلم شباهتی به فیلم قبلیش نداشت و به نوعی کار وای با این فیلم سبک خاص خود را وارد سینما کرد. این فیلم قسمت اول سه‌گانه‌ای بود که قسمت دوم و سومش را در سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۴ به نام‌های در حال و هوای عشق و ۲۰۴۶ ساخت.

کار وای در سال ۱۹۹۴ خاکسترهای زمان را ساخت که روایتگر داستانی پیچیده بود. این فیلم داستان یک ادم کش دل شکسته را بیان می‌کند که به بیابان می‌رود و در آنجا با شمشیر زنی ماهر آشنا می‌شود و از او برای کشتن آدم‌ها استفاده می‌کند.

در سال ۱۹۹۴ یک فیلم دیگر را هم برای اکران داشت که چانگ‌کینگ اکسپرس نام داشت. که در فیلم در دو قسمت مجزا داستان عشق دو پلیس را بیان می‌کند. این فیلم به شدت مورد تحسین کارگردان برجسته امریکایی کوئنتین تارانتینو قرار گرفت. تا جایی که کمپانی پخش کننده او فیلم را خرید.

وونگ در سال ۱۹۹۵ فرشتگان‌سقوط‌کرده را بر روی پرده سینما به نمایش درآورد. فیلمی داستان یک قاتل سرخورده را نشان می‌دهد که قصد انجام آخرین کار خود را دارد اما ابتدا باید بر عواطف همکار خود غلبه کند. در این فیلم وونگ تصویری تلخ را از هنگ کنگ نشان می‌دهد.

در سال ۱۹۹۷ کار وای فیلم شادی در کنار هم را ساخت. این فیلم شهرتش را به خارج از مرزها برد و باعث شد برای اولین بار در تاریخ جشنواره فیلم کن یک کارگردان چینی بتواند جایزه بهترین کارگردان این جشنواره را ببرد. این فیلم راجع به دو همجنسگرای مرد ساکن در بوئنوس آیرس بود.

کار وای در ادامه فیلم سازی خودش در سال ۲۰۰۰ فیلمی را ساخت که نقدهای مثبت زیادی را از سوی منتقدان جلب کرد. در در حال و هوای عشق وونگ کار وای داستان عاشقانه زن و مرد همسایه‌ای را تعریف کرد که هر دو مورد خیانت همسرهایشان قرار گرفته‌اند.

در سال ۲۰۰۴ وونگ فیلم ۲۰۴۶ را به همگان نشان داد. فیلمی با داستان فوق العاده پیچیده که در ان خاطرات، زندگی و آرزوهای یک نویسنده را با هم نشان می‌دهد به طوری که در آن داستان خط زمانی مشخصی ندارد.

سال ۲۰۰۷ وونگ اولین فیلم انگلیسی زبان خود را با بازیگرانی متفاوتی چون ناتالی پورتمن، نورا جونز دیوید استراتایرن، جود لا و ریچل وایس تجربه کرد. شب‌های زغال اخته‌ای من داستان زنی را می‌گوید که مورد خیانت واقع شده است و برای فرار از خاطرات بد گذشته از محل زندگی خود دور می‌شود و تمام وقت کار می‌کند. او در طول فیلم با آدم‌ها و داستان‌های دیگری رو به رو می‌شود که به طرز زیبایی در فیلم نقل می‌شود. در این فیلم داریوش خنجی فیلم بردار فرانسوی-ایرانی مدیر فیلم برداری را بر عهده داشت.

وونگ در سال ۲۰۱۳ با اثری متفاوت آمد. او استاد اعظم را به سینماها عرضه کرد. اثری تا حدودی متفاوت که در آن داستان زندگی ایپ من استاد مشهور هنرهای رزمی را بازگو می‌کند. اما وونگ در این فیلم باز هم احساسات و صحنه‌های شاعرانه را به نمایش می‌کشد و صحنه‌های رزمی را به حاشیه میراند.

 

فیلم‌های کوتاه

وونگ کار وای در فواصل سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۲ هشت فیلم کوتاه ساخت. او در سال ۲۰۰۴ فیلم کوتاهی به عنوان اپیزود اول مجموعه اروس به نام دست را ساخت. قسمت دوم این مجموعه را استیون سودربرگ به نامتعادل و قسمت سوم را میکل‌آنجلو آنتونیونی به نام رشته خطرناک چیزها ساخت. این فیلم آخرین فیلم آنتونیونی در سن نود سالگی بود. این مجموعه شامل سه فیلم کوتاه راجع به سکس و عشق است.

سال انتشار نام فیلم کوتاه
۱۹۹۶ wkw/tk/۱۹۹۶@۷’۵۵”hk.net
۲۰۰۰ Hua yang de nian hua
۲۰۰۱ The Hire: The Follow
۲۰۰۲ Six Days
۲۰۰۴ The Hand
۲۰۰۷ I Travelled 9000 km to Give It to You
۲۰۰۷ There’s Only One Sun
۲۰۱۲ Deja Vu

 

فیلم شناسی

سال نام فیلم English Title کارگردان نویسنده تهیه کننده
۱۹۸۸ همین طور که قطرات اشک جاری می‌شوند As Tears Go By X mark X mark
۱۹۹۰ روزهای وحشی بودن Days of Being Wild X mark X mark
۱۹۹۴ خاکسترهای زمان Ashes of Time X mark X mark X mark
۱۹۹۴ چانگ‌کینگ اکسپرس Chungking Express X mark X mark
۱۹۹۵ فرشتگان‌سقوط‌کرده Fallen Angels X mark X mark
۱۹۹۷ شادی در کنار هم Happy Together X mark X mark
۲۰۰۰ در حال و هوای عشق In the Mood for Love X mark X mark X mark
۲۰۰۴ ۲۰۴۶ ۲۰۴۶ X mark X mark X mark
۲۰۰۷ شب‌های زغال اخته‌ای من My Blueberry Nights X mark X mark X mark
۲۰۱۳ استاد اعظم The Grandmaster X mark X mark X mark

 

منابع :

ویکی پدیا فارسی

ویکی پدیا انگلیسی

IMDB

admin

برچسب ها

0 دیدگاه در “زندگی نامه وونگ کار وای”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ستاد ساماندهی

logo-samandehi

آرشیو

حامیان مالی

شبکه های اجتماعی

عضویت در خبرنامه

برای دریافت جدیدترین مطالب از سایت کارگردانی در خبرنامه ما عضو شوید

کانال رسمی آپارات کارگردانی

کانال رسمی آپارات کارگردانی